Його величність Султан Кабус бін Саїд Аль Саїд
Його величність Султан Кабус бін Саид Аль Саид
Я його ніколи не мала честі бачити зблизька, ніколи не спілкувалася з ним особисто.
Однак за 3 роки проживання в Омані в мене склалося враження, що я з ним знайома: знайома через почуття та відгуки оманців, експатріантів, власні спостереження за життям Султанату Оман.
Щороку Оман святкує День народження Султана Кабуса – 18 листопада і це свято перетворюється на місячник-карнавал на честь Відродження Оману – з 1 по 30 листопада. Вся країна одягається в триколір прапору Оману – білий, червоний, зелений: всі будівлі, автостради і навіть автомобілі святково прикрашені в кольори прапору та портрети Султана Кабуса.
Тому в цьому розділі хотіла б зупинитися на харизматичній особистості Султана Кабуса, який в 30-річному віці розпочав свою кар’єру Лідера Султанату Оман та за 47 років вивів країну на принципово інший рівень цивілізаційного розвитку.
Почну з фото
Фото Султана Оману – це візитівка Султанату Оман: завжди усміхнений, життєрадісний, виважений та уважний, вимогливий та зосереджений практично на всіх фотографіях, незалежно від його віку. Про нього можна писати багато і не реально описати всю його харизматичну особистість. Його фото всюди – на вулицях, на будівлях, на автомобілях, в офісах та в будинках.
Складається враження, що його дух присутній у всьому, він надихає до нових звершень та контролює результат виконання.
Його постать різноманітна – в національному одязі, у військовій формі, за кермом автомобіля, на розгляді нових проектів, на засіданні кабінету міністрів, на прийомі клятви послів Султанату Оман, на урочистій зустрічі персонально запрошених гостів – керівників держав, особливий імідж для поїздок в Європу.
Найбільш популярні фото Султана Кабуса в національному даш-даші (від традиційно білого до різноманітних кольорів та відтінків) з відповідними оманськими атрибутами – вишита хустка на голові, спеціально викладена візерунком над чолом та – пояс, в стилі хустки, за який зафіксовано – символічна зброя Оману.
День народження Султана Кабуса в країні святкується найбільш урочисто з-понад усіх свят від арабського нового року до Рамадана.
Вперше, коли застала пальми в ілюмінації (неначе новорічні ялинки), дороги в кольоровій ілюмінації оманського трикольору – біле, червоне, зелене, була надзвичайно вражена. Запитала у знайомих – що за свято? У відповідь почула – наш Султан Кабус повернувся з лікування…. Країна зустрічала свого Султана великими білбордами в аеропорту, салютами, плакатами, феєрверками та ілюмінацією у всьому Маскаті – столиці Султанату Оман.
Це вражало і водночас додавало все більше запитань: це піар-акція чи справді така безмежна любов народу до свого Лідера? Культ особи чи насправді така невичерпна любов до Султана Кабуса?
Поступово збирала думки, розповіді, задавала запитання і отримувала відповіді. Все хотілося зрозуміти самостійно, пройнятися симпатіями і зрозуміти генез такої любові.
І справді, це є безмежна любов і вдячність народу Оману своєму лідеру – Султану Кабусу. Людині, яка за 45 років зробила цивілізаційний стрибок країни з пустелі в сучасну цивілізацію.
Переступивши поріг аеропорту, ти просто забуваєш і ніякими стигмами душі не відчуваєш, що ти в пустелі. Оман – це нова цивілізація, яка живе за чіткими правилами поведінки, які просто називаються Rules Of Omani. Султанат Оман водночас – сучасна країна з правилами застосування найновіших інновацій в індустрії, в інфраструктурі міст та сіл, морського промислу, авіації, бездоганних автомагістралей, численних електронних систем платежів та банкінгу.
Однак перше, що вражає, це відсутність іміджу пустелі, оскільки домінує зелений колір. Оман – зелень усюди – від пальм до квітучих білосніжних плюмерій з ніжним запахом, від вічнозелених клумб до постійно квітучих кущів бухенвілії з великим діапазоном кольорів – від білого до червоного, від ніжно-рожевого до насиченого малинового, від блідо помаранчевого до красивого коралового, від кольору цвіту яблуні до кольорів та відтінків цвіту бузку.
Милуючись зеленню Оману, чомусь постійно забуваєш, що ти посеред пустелі і вся ця краса рукотворна – хтось невидимий садить і доглядає це чудо, підливає і підживлює, щоб жителі Оману, гості та туристи могли милуватися цією красою. Хтось виробляє електроенергію, питну воду, прісну воду для щоденного поливу всіх рослин.
Навіть важко уявити, що раніше цього не було і в уяві. Спекотне сонце має надзвичайну силу – практично за літній період перетворює звичайний пластиковий пакет з супермаркету у купку дрібних фрагментів. Тому рослини практично “горять” на сонці. Саме тому навіть важко зрозуміти яких щоденних зусиль потребує ця вся краса.
Як розповідали мені місцеві жителі, 40 років тому столиця Оману – Маскат мала лише одну дорогу і 3 школи, багато людей не мали повноцінного одягу.
Сьогодні Маскат – це біла столиця Оману, яка радо зустрічає гостей і полонить з першого погляду, навіть вночі. Я теж закохалася в цю країну з першого погляду і назвала Маскат моєю білою столицею, а Оман – моєю другою Батьківщиною. Зелень та різнокольорові квіти Аравії настільки полонили мене, що я не відчуваю тут себе дискомфортно. Зелень чимось нагадує Україну.
Сьогодні Маскат – це розтягнутий на 100 км вздовж моря та між гірськими хребтами сучасний мегаполіс з низькоповерховими білими будівлями (згідно наказу Султана Кабуса, здається з 1970 року, – всі будівлі в Маскаті приймають в експлуатацію лише білого кольору), це декілька високошвидкісних трас, які пронизують місто вздовж і мають чудові розв’язки, це багато інститутів та університетів як місцевих, так і представницьких з Європи, Англії, Америки. Численні школи та ліцеї, коледжі сьогодні є джерелом знань для нового покоління оманців. Культ знань сьогодні найбільш культивований в Омані, оскільки країна переживає новий виток цивілізаційного розвитку – оманізацію трудових ресурсів.
Сьогоднішній Оман вражає бездоганними автобанами з вказівниками, камерами контролю швидкості руху та чудовою природою, яка вабить на кожному кроці:
- недоторкана краса різнокольорових “голих” гір, які переливаються під сонячним промінням зранку та на заході сонця;
- чарівна краса пустель з високими дюнами, сформованими з 2-3-х кольорів жовтогарячого піску, який має відтінки від білого до коричневого та чорного. Завдяки цим відтінками колір пустелі не монотонний, а рельєфний;
- безмежний море-океан, який отримав назву Оманського моря з переходом в Індійський океан, багатий різноманіттям коралів та риби;
- зелені оазиси між горами та в долинах, які отримують дощову воду з гір або з підземних джерел і багаті на пишну красу зелених пальм.
Така нерукотворна краса Оману заворожує і спонукає досліджувати все нові куточки цього чарівного краю на березі Індійського океану.
Не даремно сьогодні Султанат Оман називають арабською Швейцарією, оскільки краса недоторканої природи гір та пустелі конкурує з рукотворною красою та зеленню міст. Справді, багато туристів приходять до думки, що Оман найпривабливіший з усіх арабських країн.
Султан Кабус – лідер і батько нації
Сьогодні Оман святкує 47-річчя свого Відродження.
Вже з першого листопада столиця вся святково вбрана в 3-колірну ілюмінацію, національні прапори. Коли я запитала місцевих жителів про суть прапору, пояснення було простим: білий – колір миру, червоний – кров, яка пролита за незалежність, зелений – колір життя! Ось так просто і оптимістично.
На численних фото я ніколи не бачила Султана Кабуса в постановочних картинках – на врученні нагород, в школі, в університеті. Тут чітка ієрархія в політичній та в урядовій структурі – кожен займається своїм, тобто тактично реалізує всі стратегічні плани, визначені Лідером нації. Так, на фото можна побачити Султана Кабуса на представленні проектів розвитку того чи іншого регіону, міста, заводу, будівлі – прямо в полі-пустелі виставлені стенди з проектами і Султан Кабус власною персоною прибуває (як правило, сам за кермом), розглядає, надає рекомендації. Так, це стратегія розвитку країни і тут він тримає руку на пульсі.
Принагідно хотіла б зупинитися на позиції Султана Кабуса щодо управління автомобільним кортежем та автомобілем власноруч. Серед численних цитат Султана Кабуса та його роздумів, які публікуються від рубрикою “Мудрість від Султана Кабуса”, було пояснення, що він має можливість роздивитися дорогу, обстановку і самотужки вибрати напрям руху, власноруч керуючи автомобілем. Думаю, що це і стиль управління державою – Султанатом Оман. Як справжній Лідер нації – Султан Кабус завжди попереду: першопроходець та першовідкривач нових незвіданих далей, нових напрямків розвитку та удосконалення вже існуючих проектів.
Інші фото та відео – Султан Кабус на засіданні уряду – усміхнений, запитує, розповідає, пояснює, обгрунтовує, прислуховується, жестикулює.
Навіть без звуку достатньо зрозуміти, що він в курсі всіх справ, подій. Мудра і виважена позиція у житті допомагає не лише керувати, але й радити, коригувати роботу підлеглих. Справжній батько нації та Лідер уряду – доброзичливий, усміхнений, але його рука завжди на пульсі розвитку країни Султанату Оман.
Топ-менеджер, а точніше Топ-стратег Султанату Оман – Султан Кабус
Зрозуміло, що країна управляється не одним Султаном Кабусом. Ймовірно існує ціла система менеджменту. Однак слід зазначити, що всі проекти спочатку проходять таку собі а-ля виставкову демонстрацію, фахове обговорення, обробку всіх пропозицій та зауважень. Остання стадія – затвердження всього проекту і початок реалізації.
Приємно, що основи проект-менеджменту знайшли таке глибоке і повсякденне застосування в Султанаті Оман. За час мого перебування спостерігала як проходив розгляд та обговорення нового національного проекту Tanfeedh розвитку Султанату як ненафтової економіки Оману влітку 2016 року. Справді, практично кожен громадянин чи резидент-експатріант Оману мав можливість долучитися до обговорення.
Практично всі проекти розвитку реальні і якщо починаються, дуже швидко набирають обертів та розширюються. Так, за моє перебування відкрився сучасний міжнародний аеропорт в Салалі, Сохарі, підходить до завершення будівництво нового міжнародного аеропорту в Маскаті (попередній новий аеропорт відкрився 5 років тому), розвивається власна авіаіндустрія OmanAir та зайшли на авіапростір нові провайдери-лоукостери пасажирських авіаперевезень.
Прямо на моїх очах запустився міжнародний туризм, який за останні 2 роки набирає великих обертів по всій країні і охоплює подорожами всю країну – міста, гори, море, пустелю, ваді, численні оборонні форти – фортеці як оборонні міні-міста. До речі всі форти були відбудовані в первісному вигляді завдяки проекту Султана Кабуса щодо відновлення історичної пам’яті народу Оману.
Сьогодні вже дано запуск нових великих проектів в містах Duqum, у віддаленому від Оману півострівному районі Мусандам. Успішно набирає обертів проект розвитку Салали як арабської літньої резиденції для жителів GCC країн, оскільки температурний режим в 29-35 градусів дуже приваблює громадян з країн, де в цей час близько 50-60 градусів за Цельсієм.
Султан Кабус – головнокомандувач Оманської армії.
Донедавна Султанат Оман був закритою військовою країною, останні 3-5 років почав набирати оберти міжнародний туризм в Омані і країна стає все більш відкритою для іноземних гостей, туристів, відпочиваючих.
На сьогодні військова потужність Оману досить висока, однак ніхто про це демонстративно не говорить, тим паче не стукає зброєю задля залякування сторонніх. Тут все тихо і спокійно, однак усюди безпечно – як у місто можна ходити з відкритою сумкою, так у горах чи на узбережжі моря можна відпочивати з палаткою і нікого не боятися. Це теж заслуга Султана Оману – забезпечити спокій та безпеку для всіх громадян та гостей Оману.
Спочатку, коли прибуваєш в аеропорт – кидається у вічі повна персональна відповідальність кожного жителя Оману за безпеку: всі речі дуже ретельно проходять перевірку – паспортний та митний контролі, прикордонний контроль, однак дружелюбно та з посмішкою. Надалі – повне розслаблення у країні, де можна автомобіль просто не закривати – ніхто не доторкається до чужого.
Султана Кабус має такі чини:
- Фельдмаршал, Королівська армія Оману
- Адмірал флоту, Королівський флот Оману
- Маршал Королівських ВПС Оману
- Верховний Головнокомандувач, Королівська Оманська поліція
- Почесний генерал, Британська армія
На всіх фото та відео – військовий імідж Султана Кабуса – строгий, виважений, відважний, вимогливий до себе та оточуючих.
Фото у військовій формі – як головнокомандуючий, завжди на передньому плані на військових навчаннях та на військовому параді.
Так, в день народження Султана Кабуса – 18 листопада, завжди військовий парад… без військової техніки, без зброї, але з різноманітними військовим оркестрами, національними музичними інструментами. Султан Кабус приймає мирний військовий парад з музичними оркестрами, які чудово вишколені.
Ось так потужна військова держава без брязкання зброєю демонструє свої мирні наміри та дружелюбну політику як всередині країни, так і на зовнішній арені.
Про миролюбиву політику хочеться написати окремо.
Султан Кабус – ікона миру.
Сьогодні Султан Кабус висунутий на Нобелівську премію Миру. На сторінці в фейсбук-мережі.
Понад 250 тисяч людей підтримує цю ідею. І не просто підтримує. Вже давно сформулювався образ Султана Кабуса як ікони Миру – миролюбивої політики між різними народами та національностями в Омані, в GCC-країнах та в світі.
Спробую детальніше розкласти все по порядку.
Народ Оману складається з 3-х генеалогічних гілок: 1- власне оманці; 2- вихідці із Занзібару- африканська гілка оманської цивілізації; 3- вихідці з Індії – індійська гілка оманців, які давно населяють Оман.
Як це виглядає реально: всі оманці носять традиційний оманський одяг – чоловіки даш-даш, жінки – чорну абаю, всі спілкуються оманською мовою.
Серед специфіки оманського спілкування – багатофразова “перекличка” від доброго дня до запитань про самопочуття, сім’ю, родину, роботу, автомобіль і т.д. Співрозмовники фактично “засипають” фразами один одного, не очікуючи відповіді. Це може бути до 10 взаємних фраз, які фактично звучать швидко і без перерви на роздумування.
Історично так склалося що на певному етапі розвитку Оману Султан Кабус проголосив усіх жителів, які тривалий час проживали в Омані, народом Оману.
І справді, тут не відчувається різних течій серед населення Оману, серед племен, які раніше були чисельні і відособлені. Сьогодні це єдиний оманський народ, який сповідує іслам, молиться в численних мечетях і з гордістю носить високе звання жителя Оману.
Оманці відкриті, гостинні, чудово розповідають про свою країну усюди – незалежно де ти знаходишся – в столиці, чи на периферії, в рибальському селищі чи в гірському поселенні. Завжди посміхаються, багато оманців спілкуються не лише оманською, але й англійською мовами. При взаємному бажанні знайти спільну мову чи розуміння завжди можна отримати потрібну інформацію навіть при мінімальному знанні англійської чи арабської мов. Це треба особисто відчути, як кожен оманець з любов’ю говорить про свою країну, про свого Батька – Султана Кабуса.
Періодично можна побачити відео або фото – як кортеж Султана Кабуса зупиняється і Султан Кабус спілкується з місцевими жителями, сивочолими старійшинами роду. Така повага до старійшин гідна найвищої похвали.
Половину жителів Оману становлять експатріанти (expatriats) – вихідці з інших країн, які працюють в Омані. Це цікавий прошарок населення Оману – чужинці, які працюють за контрактом 2 і більше років, або ті іноземці, які полюбили Оман і проживають тут вже триваліший час. Фактично міжнаціональних відмінностей не відчутно. Всі спілкуються англійською мовою, дехто вивчає оманську і арабську мови і спілкується з місцевими жителями на їх рідній мові. Водночас кожен підтримує свою культуру, спілкується як в товаристві Internationals, так із своїми земляками.
Довго пробувала зрозуміти як можна було поєднати в одній країні всі нації світу і мирно співіснувати. Фактично, при знайомстві, максимум, що запитують – з якої ти країни – і отримавши відповідь, практично половина інформації про людину та її країну-походження уявно-наявна. Далі можна розпитувати нюанси, обмінюватися враженнями, якщо хтось був в твоїй країні чи ти відвідував країну співрозмовника.
Варто наголосити, що ніхто ніколи не піднімав гостро питання про релігію, оскільки в столиці Оману – Маскаті нараховується безліч релігійних споруд різних релігійних течій та конфесій. Тому кожен може відвідувати свою релігійну общину.
Оман як країна, де мирно співіснують різні народи і народності, різні за мовами, культурою та релігією, справді унікальна. І це не прості слова. В наш час, коли модно шукати ворога за різними принципами – політичним, релігійним та ін., Оман демонструє миролюбиву політику взаємодопомоги, взаєморозуміння та співпраці в різних галузях економіки.
Недавно зустріла статтю про національний та цивілізаційний вибір у розвитку держави. Приємно вражена, що Оман випередив час і сформував принципово нове різнонаціональне суспільство, поставивши в основу цивілізаційний розвиток та національну ідею відродження Оману. В ім’я процвітання Оману Султаном Кабусом була запропонована концепція миролюбивої політики як на рівні міжнаціонального консенсусу серед народностей Оману, так і між різними національностями світу,.
Сьогодні Оман демонструє світу порядок, законність, повагу до особистості та захист прав і свобод кожного, хто перебуває в Султанаті Оман. Погоджуючись з титулом Султана Кабуса як Героя нації та ікони Миру, Оман сьогодні демонструє високий рівень внутрішньої культури та толерантності до всіх націй та народностей у всьому світі. Де факто – Султан Кабус сьогодні не просто претендент на високу нагороду – Нобелівську премію, він вже просто її переріс, оскільки не просто декларує мир, а наглядно демонструє як це можна реалізувати в одній окремо взятій арабській країні, де ніхто не акцентує увагу на країну походження та релігійне віросповідання. Думаю, що даний приклад мудрого управління та мирного державотворення в Султанаті Оман може бути прикладом для Європи та Америки для подолання кризи біженців та ісламофобії, які актуальні для сьогодення.
Сьогодні багато говорять про мир, але мало кому вдається утримувати мирні позиції в своїй країні, на континенті.
Європа завжди стояла осторонь щодо розвитку арабських країн і тримала певний нейтралітет. Сьогодні, в час тотальної глобалізації та загрозі Миру у світі, досвід Оману вартий не лише уваги та наслідування, але й корисний для Європейських країн задля формування миролюбної політики та миротворчої місії між народами світу, які сьогодні емігрують і шукають нову Батьківщину.
Тому визнання Султана Кабуса лауреатом Нобелівської премії – це престиж в першу чергу для Європи та Америки у справедливому визнанні реальних заслуг Лідера Султанату Оман в створенні миролюбивої мультинаціональної країни з сучасним рівнем цивілізаційного прогресивного розвитку та мирного співіснування де-факто, а не просто формування миролюбивих концепцій на папері.
Сьогодні в глобалізованому суспільстві Європи варто визнати, що ісламофобія є негативним та безпідставним явищем, яке породжує розбрат і протистояння між народами. Султан Кабус зробив перший крок назустріч європейцям – створив мультинаціональну країну на арабському континенті. Наступний крок за Європою та Америкою – визнайте це як інновації в Мирному співіснуванні, вивчайте та примножуйте цей досвід, належно і справедливо оцінюйте його на міжнародному рівні, визнавайте арабських лідерів, які своїм прикладом і досягненнями є дороговказом для інших держав у миротворчій політиці світу.
Султан Кабус – безперечний номінант Нобелівської премії Миру
Султан Кабус – жива легенда цілої нації. При житті отримав титул Героя нації. Мудрість та виваженість в управлінні Султанатом Оман, мужність та доброзичливість, політика мирного урегулювання та мирного співіснування з усіма країнами та народами. Людина, яка завжди з усмішкою на обличчі, радикально змінила розвиток Оману. Сьогодні Султан Кабус напередодні свого 77-річчя.
На критій ковзанці в столиці Оману – Маскаті спостерігала за хвацьким хлопчиком 5-6 років, який вперше прийшов на лід вчитися кататися на ковзаках: падав-піднімався-знову падав. Так тривало 1,5 години – скейт-сесія. На момент завершення часу катання я з приємністю констатувала, що він все-таки почав кататися. Дівчатка, які каталися поруч, підтвердили, що дитя вперше на ковзанці. Я не втримала свого захоплення і кажу йому: You are HERO like Sultan Qaboos!
Зустрічна відповідь хлопчака мене приголомшила: Виявляється, що Султан Кабус не вміє кататися на ковзанах!
Я спокійно пояснила хлопчаку, який тільки починає життя в чудовому цивілізаційному просторі Оману, що Султан Оману створив все це для того, щоб жителі Оману вміли і мали те, про що він у дитинстві міг лише мріяти.
Ось так одна Людина може змінити країну, націю, цивілізацію.
Дуже хотіла б, щоб в Україні, наша еліта задумалася над тим, що вони залишають після себе в історії та в майбутньому України.
Мимоволі порівнюєш дві країни – Оман та Україну – дві країни, результати розвитку яких я можу спостерігати і порівняти.
Останні два роки я часто відвідую Оман – країну, яку я готова назвати моїм другим домом. Я не можу повірити, що за 30 років можна зруйнувати успішну Україну з працьовитим і творчим населенням з красивим родючим чорноземомі. Шкода, але це факт. І одночасно, в той же час, за останні 40 років була створена нова країна в пустелі – Оман: сучасна цивілізована країна з незайманою природою, гори, море, пустеля і ваді, ідеальні високошвидкісні дороги, освічені та гостинні люди та емігрантське суспільство, які інвестують свої знання та досвід у розвиток Оману.
Рейтинг лідера залежить від фактів, що стосуються розвитку країни.
Його Величність Султан Кабус – справжнє втілення мудрого, розсудливого, творчого голови Оману, який керує дуже з мудрою політикою мирного співіснування Оману у світі. Я думаю, це є прикладом для інших державних лідерів. Повністю погоджуюся з думкою, що султан Кабус – це ікона світового миру, яка заслуговує на всесвітнє визнання та присудження Нобелівської премії миру.
Якби це не звучало різко, однак в будь-якій номінації має бути логіка і справедливість – це 2 критерії, які відображають істинність алгоритмів відбору претендентів на номінацію.
Як в науці, так і у визнанні лідерства не можна віддавати пріоритети політичним та релігійним поглядам. Важливий результат, який країна та її Лідер продемонстрували і готові ділитися історією успіху для відтворення Миру в інших країнах.
Бажаю Миру і процвітання Оману, Божого благословіння, здоров’я та многая літ Султану Кабусу в світлому розумі, мудрості та подальшому поступальному розвитку Султанату Оман.
18 листопада 2017 р. Оман святкує 47-й Національний день, скрізь видно прояви любові до Його Величності султана Кабуса.
Нехай у світі панує лише мир і гуманність.
Нехай Бог благословить Його Величність Султана Кабуса і дарує йому мир і здоров’я!