دار الأوبرا بمسقط
Будинку опери в Маскаті вже майже 5 років з моменту відкриття першого оперного театру в регіоні Перської затоки. Все, що написано в цій статті з нагоди відкриття вже практично реалізовано.
Опера, як музичний витвір мистецтва, завжди була елементом вишуканості культури. Не кожен пересічний громадянин міг себе комфортно почувати в опері. Бували випадки, коли бачила в Україні в оперному залі людей, які куняли-спали – вони просто не доросли до розуміння цього дійства, думала тоді я.
Дім опери в столиці Оману – Маскаті (Opera House Muscat Oman) повністю змінив моє бачення ситуації.
Спочатку було перше враження – опера, як ансамбль будівель: опери з оперною галереєю ресторанів, кафе та вишуканих бутіків, а також зовні з великою площею для концертів та маршів на відкритому повітрі, зеленим міні-парком та двоповерховою парковкою для поціновувачів оперного мистецтва.
Майже місяць опера щовечора зовні освітлювалася різнокольоровими прожекторами, лунала класична музика, на зовнішніх екранах демонструвалися відеофільми про Султана Кабуса. Автомобілі місцевих жителів, проїжджаючи повз оперу у вечірній час, зупинялися. Водії та пасажири виходили з автомобілів і милувалися видовищем та відпочивали від вишуканої світломузики. Виявляється, все це було пов’язане з поверненням після тривалого лікування керівника держави – його величності Султана Кабуса. Так, «глобальна» музикотерапія лікувала його величність та весь народ. Музика заспокоювала, гармонізувала думки, почуття, знімала відчуття тривоги та стресу, кольори в домінуючій фіолетовій гаммі теж навіювали певні роздуми, структурували думки та мрії. На той час, я ще толком нічого не знала про досягнення Султана Кабуса, однак саме така тотальна любов народу до свого керівника спочатку чимось асоціювалася з PR-акціями наших політиків, а потім з часом я вже зрозуміла, що це взаємна любов народу Оману та їх державного лідера, яка плекалася 45 років. Однак про це буде окремий розділ в моєму проекті.
Поступово дозріла до того, що знайшла час відвідати саму оперу і побачити цю споруду зсередини. Мої перші враження залишаються яскравими і досі. Пізніше, коли приводила нашу команду, наших гостів з України в оперу, спостерігала за їхніми реакціями, запитувала, що найбільше вразило. В результаті зрозуміла, що це не лише моє суб’єктивне відчуття. Тому сьогодні вже не побоюся висловити весь пафос почуттів від відвідування опери: це
Велич у всьому – структурі та формі будівельного комплексу, оздоблення всередині червоним деревом з різьбою та інкрустацією золотом, вишукане гравірування віконного скла, музей народних музичних інструментів, вишколений обслуговуючий персонал, персональні монітори на спинках крісел для субтитрів різними мовами. Поліфункціональність сцени та залу постійно вражала на кожній новій виставі – оркестрова яма, сцена для балету, сцена для опери, сцена для цирку, сцена для оркестру, сцена для німого кіно в супроводі органу. Орган потребує особливої оцінки – величний органний комплекс в глибині сцени, труби якого оздоблені вишиванкою-чеканкою і підсвічуються в жовто-синіх кольорах. Про ці наші національні кольори теж планую написати окремий розділ.
Урочистості в опері надає вишуканий дрес-код для жінок та чоловіків. Під час придбання електронних квитків через інтернет для відвідування вистави в опері, ви підтверджуєте, що обізнані з класичним стилем вечірнього одягу для відвідування опери. Але це ще не все. Відвідувачі, які прийшли в оперу не у вишуканому стилі одягу, непомітно «дооздоблюються» довгими чорними абаями для жінок, щоб прикрити джинси, короткі сукні та ін. та піджаками для чоловіків, які прийшли у тенісках.
Оманська опера цікава ще й структурою глядачів. Поки що тут домінують європейські глядачі, особливо насичений зал місцевою діаспорою в дні виступів закордонних гастролерів – кожне посольство активно підтримує свою гастрольну труппу. В дні арабських виступів в залі багато місцевих жителів. Для дітей передбачені спеціальні вистави, покликані сформувати розуміння та любов до опери, до циркового мистецтва.
Тепер про найцікавіше – про дійство. Так, кожне відвідування опери перетворюється у свято мистецтва оперного співу, балету, органної музики, одним словом це свято для душі. Це дійсно свято високого фахового рівня, бездоганного виконання. Лише тепер я можу з впевненістю сказати, що в Оманській опері ніхто не спить і не нудьгує. Це забезпечено високою майстерністю виконання, коли ти повністю поринаєш у світ казки і на рівні всіх фібрів душі спілкуєшся з високим мистецтвом, ковтаючи оптом всю красу звучання музики, вокалу, різнобарв’я костюмів та граціозність рухів балету, танцювального колективу.
Цей високий рівень виконання гастрольних колективів та власного молодого оркестру Оманської опери зумовлений високим рівнем вимог та аудиту його величності Султана Кабуса – великого поціновувача оперного мистецтва.
Я давній любитель театрального мистецтва, була в багатьох оперних залах. Однак Оманська опера мене справді вразила усім. Без перебільшення скажу, що Оманська опера може претендувати на статус «живого» чуда світу, яке є не лише пам’яткою архітектури і охороняється державою, але й живе динамічним життям.
За 5 років існування Оманської опери створена своя труппа – молодіжний оркестр та солісти, є танцювальна компанія, яка демонструвала чудову постановку «Шовковий шлях» з відображенням національних костюмів та танців народів і країн на Шовковому шляху від Оману до Китаю. Також періодично є концерти арабської народної та естрадної музики. Вистави відбуваються з періодичністю 1 раз в тиждень, багато вистав за участю європейських колективів та інших континентів. Вважаю, що це висока честь бути відібраним для виступу на оманській сцені.
Найбільш вразила креативністю постановка «Генерал»– німе кіно у супроводі 2-х музикантів-віртуозів, які дуже влучно «витягували» з органу, міні-оркестру ударних інструментів та губної гармошки усю палітру необхідних звуків супроводу та емоційних реакцій.
Репертуар опери планується на рік вперед, так що чергову туристичну поїздку можна приурочити до певної вистави в опері.
На мою думку, Україна має достойні колективи, які б з часом могли б приміряти і оманську сцену.
Варто відмітити, що на Близькому Сході є лише 2 опери – Каїрська опера в Єгипті, збудована в 19 столітті та Оманська опера. Тому поціновувачі мистецтва прилітають на вистави сюди з інших країн.
Іще маленька пікантна дрібничка – програмка-буклет до вистави арабською та англійською мовами, в перерві вистави кава, сік, булочка-канапка за чисто символічною ціною – 0,5 національної грошової одиниці.
Якщо ви були в Омані і не відвідали оперу, ви багато втратили.
Авіалінії Оману – OmanAir
Дім Опери та авіакомпанія ОmanAir є найбільш клієнторієнтовними компаніями Оману та взірцем успішного європейського менеджменту в Аравії.
2 великі сучасні аеропорти в Маскаті та в Салалі наповнені красивими крилатими красенями з приємною синьо-лазурною хвилею логотипу на борту.
Приємний сервіс електронних квитків з можливістю безкоштовно змінювати дату польоту, завжди привітним та уважним екіпажом стюардес.
Рейси практично повністю заповнені, тому краще квитки придбати заздалегідь.
Останнім часом на рейсах переважають великі літаки з окремим приміщенням для пасажирів бізнес-класу, комфортними ізольованими кабінами з великим екраном для перегляду відеофільмів та програм.
Його величність Султан Кабус бін Саїд Аль Саїд