ميدان الكرامة
Від Помаранчевої революції до усвідомлення національної гідності – шлях довжиною в 10-ліття.
Медична допомога на Майдані
Перша допомога у стані гострого стресу або психологічної травми
Стан приголомшеності, нездатність усвідомлювати ті чи інші подразники, дезорієнтованість, втеча від реальності або гіперактивність, ознаки панічного розладу (тахікардія, надлишкове потовиділення, почервоніння), часткова або повна втрата пам’яті про подію – такий вигляд має гостра реакція на стрес. Якщо усунути подразники, вона зникає через 2-3 дні. Проте серйозніші наслідки травми можуть виявитися не одразу, а через тиждень, місяць, навіть рік. Самолікування стосовно них здебільшого марне – потрібна допомога психотерапевта. У разі коли немає можливості звернутися до фахівця, рекомендовано таке:
- поговоріть із близькими людьми про подію, яка спричинила стрес, і свої відчуття,
- постарайтеся не залишатися на самоті, попросіть когось із друзів або рідних побути з вами,
- думайте про те, що зараз ви перебуваєте в безпеці,
- рухайтеся, займайтеся спортом або фізкультурою – фізична активність допомагає позбутися напруження та страху,
- не вживайте алкоголь, заспокійливі або снодійні ліки – вони лише тимчасово послаблюють стрес, а тільки-но дія препаратів припиниться, ваш стан знову може погіршитися,
- обмежте вживання стимуляторів – кави, чаю, шоколаду, кока-коли; якщо курите, обмежуйте кількість викурюваних протягом дня сигарет. Усе це зайве для організму, який і без того збуджений,
- харчуйтеся регулярно, навіть якщо не відчуваєте голоду,
- побудьте певний час перед сном на свіжому повітрі, щоб уникнути безсоння.
Що в першу чергу зробить фахівець, щоб допомогти вам подолати наслідки стресу:
- установить довірчий контакт,
- допоможе відчути себе в безпеці,
- визначить, наскільки ваше оточення може за потреби надати вам допомогу,
- проведе діагностику,щоб визначити ваш стан,
- розповість про травму, реакції на травму, її наслідки,
- порекомендує, що корисно і що протипоказано в посттравматичний період,
- обміняється з вами контактами, щоб надати допомогу тоді, коли це буде вам необхідно.
Особливості реабілітації учасників подій на Майдані
Після подій, що сталися, безліч людей зіштовхнулися з комплексним впливом надмірних стресових чинників, не лише психологічних та циркадних, але й інших – хімічних та фізичних, які є смертельно небезпечними, оскільки спрямовані на “відключення” організму з метою припинити його функціонування через інвалідизацію або смерть. Підхід до відновлення людей, які витримали такі випробування, передбачає врахування показників функціонування різних систем організму – судинної, нервової, опорно-рухової та інших. Для цього спочатку треба провести первинну комплексну діагностику. Окрім того, варто зауважити, що реабілітаційну допомогу обов’язково слід надавати в замкнутому циклі та з моніторингом результатів. Фахівці, які працюють із потерпілими, повинні розуміти не лише виконувати свою частину роботи, але й бачити її місце в системному підході, щоб адекватно оцінювати свою відповідальність за виконуване.
За даними вчорашньої апаратної діагностики активних учасників Майдану виявлено такі проблеми: контузія головного мозку, контузія спинного мозку, підвищений внутрішньочерепний тиск, ознаки вегетосудинної дистонії з вираженим домінуванням адреналової системи, тахікардія, підвищений артеріальний тиск, мозаїчна (переважно токсична) нейропатія, погіршення зору (в результаті дії ідентифікованих та неідентифікованих газів, диму), спазм артерій сітківки, судомна готовність, виражена асиметрія активності головного мозку, астенічний синдром у фазі іритації та інше. Практично всі активісти потребують медико-психологічної реабілітації. Раджу всім психологам, які працюють з учасниками акцій протесту: у зв’язку з нашаруванням на мозкову діяльність патологічних чинників (контузій, впливу токсичних речовин, зниження кровопостачання кори та підкіркових структур головного мозку, високого рівня активності адреналової системи, вираженого зниження порога реактивності центральної нервової системи до стану епінападу), варто почати терапію з корекції цих, на перший погляд, невиражених станів. Інакше вони можуть стати джерелом психологічних проблем та причиною виникнення болю в спині, руках, очах, голові, животі, суглобах і м’язах у майбутньому. При реалізації запропонованого етапного підходу ефективність психотерапевтичної дії значно підвищиться, термін лікування скоротиться.
Ігор Бабій, головний лікар Клініки здорових судин, лікар-реабілітолог
Ефективне психологічне відновлення за допомогою природних засобів
Стрес і негативні переживання “змиваються” водою. Контрастний душ, плавання в басейні, лікувальні й ароматичні ванни – такі процедури особливо рекомендовано після сильного стресу та психологічних травм. Присвятити їм треба годину-дві щодня протягом щонайменше тижня. Якщо є досвід зимового купання, наприклад на Водохреще, варто повторити такі водні процедури зараз. Для організму вони наче перезавантаження для комп’ютера – допоможуть повернутися до нормального життя й роботи після стресу. Щоб створити щось нове, спершу слід змити із себе все старе й негативне. Тим більше навесні це буде ефективно, оскільки самою природою в нас закладено прагнення до оновлення та підвищення активності в цей період. Постарайтеся відчути незвичайну силу природи – прогуляйтеся лісом або парком у вихідні, прислухайтеся до того, що відбувається в ці дні. Україна відновлюється, і ми повинні крокувати з нею в одному ритмі, щоб задавати правильний темп оздоровлення всієї країни. У світлі рекомендацій щодо водних процедур сподіваємося на підтримку фітнес-центрів, оздоровчих і SPA-комплексів, басейнів, які дуже багато зараз можуть зробити на благо співвітчизників.
Уляна Лущик, керівник Клініки здорових судин, лікар-невролог